Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lębork. Egzaminy maturalne i zawodowe w cieniu pandemii

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.R.Gębuś/archiwum. fot. ilustracyjne
Tegoroczne matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca miesiąca. Z powodu zagrożenia pandemią nie będzie egzaminów ustnych. Wyjątkami są uczniowie, którzy planują składanie dokumentów na uczelnie zagraniczne, wymagające wyników takich egzaminów. Będzie obowiązywał reżim sanitarny.

Tegoroczne matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca miesiąca. Z powodu zagrożenia pandemią nie będzie egzaminów ustnych. Wyjątkami są uczniowie, którzy planują składanie dokumentów na uczelnie zagraniczne, wymagające wyników takich egzaminów. Także absolwenci, którzy zdają egzamin z języka obcego nowożytnego, będą mogli zdawać go ustnie, aby zrealizować postanowienie umowy międzynarodowej.
W Lęborku ustny egzamin zdecydowały się zdawać dwie osoby w LO nr 1, obie z języka angielskiego. Pozostałych uczniów czeka tylko egzamin pisemny.

Uczniowie zadowoleni z braku egzaminu ustnego

- Cieszę się, że nie odłożono tego znacznie w czasie i uda nam się napisać maturę już w czerwcu

- mówi Anna Mielewczyk, maturzystka z LO nr 2 w Lęborku.

-Pomysł z odwołaniem części ustnej uważam za dobry. Przygotowania do matury podczas lekcji zdalnych nie były tak owocne jak w przypadku tradycyjnych zajęć, dlatego też myślę, że odwołanie tej części egzaminu odciąża nieco maturzystów, którzy musieli przez kilka tygodni sami pracować i powtarzać materiał w okresie, który przyniósł nam dodatkowy stres z powodu niewiedzy, czy i kiedy będzie można do matury przystąpić.

Podobnie wypowiada się uczennica z LO nr 1. - Moim zdaniem egzaminy ustne powinny być wycofane, są one tylko dodatkowym stresem dla maturzystów. Jeżeli egzamin ustny ma się odbywać, to powinien być przeprowadzany tylko dla uczniów, którzy wybierają się na studia do innych państw. Sama poczułam ulgę po tym, jak dowiedziałam się, że egzamin ustny się nie odbędzie - przyznaje Wiktoria Radomska.

Dezynfekowane pomieszczenia i przybory pomocnicze
Do wymogów związanych z pandemią muszą się dostosować również szkoły.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom zdającym, jak i komisjom nadzorującym przebieg matur, w szkołach zostaną zamieszczone odpowiednie instrukcje dla zdających, przygotowane zostaną środki do dezynfekcji, środki ochrony osobistej dla członków komisji

- informuje Ewa Konofał z Wydzialu Edukacji i Spraw Społecznych lęborskiego starostwa.

- Dezynfekowane będą pomieszczenia oraz wspólne materiały i przybory pomocnicze. Każda ze szkół będzie starała się jak najbardziej usprawnić wchodzenie młodzieży do szkół np. poprzez otwarcie większej ilości wejść do budynku. Pracownicy szkół i członkowie komisji zostaną odpowiednio przeszkoleni, a uczniowie powiadomieni o zasadach egzaminów.

Czytaj również: Lekcje w powiecie lęborskim prowadzone on-line. Co z ocenami?

W tym roku inaczej wyglądają też przygotowania do egzaminu dojrzałości.

Powtórki odbywają się on-line lub w formie spotkań z nauczycielami. Co do form przygotowań, uczniowie mają mieszane uczucia.
-Nauczyciele starają nam się pomagać przez konsultacje, dodatkowe materiały, ale wydaje mi się, że osiągnęliśmy już taki wiek, gdzie sami sobie doskonale poradzimy z nadrabianiem braków w naszej wiedzy, szczególnie, że w internecie mamy pełno materiałów pomocniczych - mówi Wiktoria Radomska.
Innego zdania jest Julia Kubisiak, także uczęszczająca do LO nr 1. - Jakość przygotowania się do matury w okresie pandemii oceniam dość nisko- mówi. - Moja ocena jest spowodowana tym, że przygotowanie online nijak się ma do zajęć prowadzonych w szkole. Szkołę skończyłam 24 kwietnia, od tamtej pory nie otrzymałam pomocy dydaktycznej od nauczycieli, pomimo tego,iż matura została przesunięta o ponad miesiąc. Od wczoraj do 5 czerwca miały odbywać się zajęcia konsultacyjne w szkole, które - jak się później okazało - zostaną przeprowadzone online. Dodam, że wszystkie szkoły w Lęborku z wyjątkiem właśnie I LO mają konsultacje w szkołach.

Czytaj również:Lębork zakupił tablety dla szkół

Jak będą przebiegły egzaminy zawodowe?

Podobnie, chociaż nieco inaczej będą wyglądały egzaminy zawodowe. Same przygotowania również były inne, ponieważ trudniej niż teorię, jest przenieść zajęcia praktyczne do internetu.
-Zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego w Lęborku wchodzącym w skład Powiatowego Centrum Edukacyjnego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku, uwzględniając przesunięcia treści programowych realizowane są zdalnie. W trakcie zajęć on-line uczniowie rozwiązują problemowe zadania praktyczne, ustalając wspólnie z nauczycielem dobór narzędzi, materiałów, opisując przebieg działań adekwatnie do specyfiki zadania - informuje Ewa Konofał z Wydzialu Edukacji i Spraw Społecznych lęborskiego starostwa.

- Od 1 czerwca br. planowane są konsultacje, również w Centrum Kształcenia Zawodowego w Lęborku, w ramach których dla uczniów trzecich klas branżowej szkoły I stopnia przeprowadzone zostaną próbne egzaminy zawodowe.

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie będą przeprowadzane zgodnie z harmonogramem, z uwzględnieniem zmian wynikających z aktów prawnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wytycznych w zakresie ich przeprowadzania. - Podobnie jak w przypadku egzaminów maturalnych przygotowane zostaną środki do dezynfekcji, środki ochrony osobistej dla członków komisji - informuje Ewa Konofał.- Dezynfekowane będą pomieszczenia oraz wspólne materiały i przybory pomocnicze. Każda ze szkół będzie starała się jak najbardziej usprawnić wchodzenie młodzieży do szkół np. poprzez otwarcie większej ilości wejść do budynku. Pracownicy szkół i członkowie komisji nadzorujących zostaną odpowiednio przeszkoleni, a uczniowie zostaną powiadomieni o zasadach przeprowadzania egzaminów.
W Zespole szkół Mechaniczno --Informatycznych nie ma problemu z udostępnieniem większej ilości wejść dla uczniów. Natomiast egzaminy zawodowe, wymagające od uczniów przedstawienia konkretnych umiejętności praktycznych, będą odbywały się w mniejszych grupach. - Jednocześnie będzie mogło zdawać trzech uczniów - informuje Grzegorz Popin, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku.- Egzaminy będą trwały dłużej, ponieważ będzie więcej sesji, które planujemy przeprowadzić interwałem, co trzy godziny.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lębork. Egzaminy maturalne i zawodowe w cieniu pandemii - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto