Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łeba. Wicepremier Piotr Gliński na wmurowaniu kamienia węgielnego pod niezwykłe muzeum

Marcin Kapela
Marcin Kapela
We wtorkowe, wczesne popołudnie (18.05.2021 r.) w Łebie z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, a także Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Nowe muzeum będzie obiektem unikatowym w skali kraju.

Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu był gościem uroczystości w Łebie, podczas której podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

- W Międzynarodowym Dniu Muzeów uczestniczymy w wydarzeniu o nadzwyczajnym znaczeniu dla polskiej kultury, narodowego dziedzictwa, polskiej historii i nauki. Dokonujemy dzisiaj bowiem uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju

- powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystości w Łebie.

Muzeum poświęcone archeologii morskiej i zagadnieniom rybołówstwa bałtyckiego będzie dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2020 roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku.

- Dawno w Łebie nie byłem. To jedno z piękniejszych miejsc nad Bałtykiem, gdzie Polacy od dziecka bywają. Kolonie, wyjazdy z rodzicami. To miasto, o którym słyszałem, że wspaniale rozwija się. Teraz budujemy tak coś wyjątkowego, unikalnego w tak unikalnym miejscu

- rozpoczął swoje przemówienie prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, podkreślając, że uczestniczy w nadzwyczajnym wydarzeniu, bo budowa muzeum jest rzeczą niesamowitą, a obiekt spełniać będzie funkcje naukowe, poznawcze i edukacyjne.

- Budowa wpisuje się w dzieło powstawania i przekształcania około 120 obiektów muzealnych w Polsce na stulecie odzyskania niepodległości.

Wicepremier podkreślił, że największą atrakcją będzie stalowy kuter rybacki oraz eksponaty związane z rybactwem, szkutnictwem, okrętownictwem, ale także miejsce to będzie spełniać ogromną rolę edukacyjną w zakresie wiedzy o pozyskiwaniu energii odnawialnej, związanej z farmami morskimi.

- Muzeum w Łebie pod względem architektonicznym będzie ikoną miasta i regionu

- podkreślił Piotr Gliński.

- Forma jest inspirowana morzem, wydmą, żaglami. Na pewno będzie wizytówką miasta i Polski. Przyznaję, że westchnąłem, gdy mi powiedziano, że trzeba kolejne miliony znaleźć na muzeum, ale... jakoś poszło.

Wzruszenia nie ukrywał burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński.

- Jestem chyba najszczęśliwszym człowiekiem tutaj, ale i w powiecie, i na całym świecie. Jestem szczęśliwy, że jesteśmy na tym etapie budowy muzeum. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie tego wspaniałego obiektu. Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców Łeby. Jestem bardzo wzruszony.

Uroczystość poprowadził dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych. Wśród zaproszonych gości byli: senator RP Kazimierz Kleina, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Iwona Mielewczyk - radna Sejmiku Wojewódzkiego, przedstawicielka marszałka województwa pomorskiego, Alicja Zajączkowska - starosta powiatu lęborskiego, Andrzej Strzechmiński - burmistrz Łeby, Marcin Brodalski - asystent posła na Sejm RP Piotra Müllera, inż. kpt. ż.w. Maciej Jeleniewski - zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inspekcji Morskiej, Julian Franciszek Skelnik - przewodniczący Rada Muzeum przy Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, Apoloniusz Łysejko - Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Katarzyna Głażewska - główny architekt, Inż. Stanisław Poniewierko - prezes zarządu POLEKO oraz duchowni, o. Edward Pracz, Krajowy Dyrektor Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz
ks. kanonik Zenon Myszk, proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Łebie.

Następnie przekazał głos gospodarzowi uroczystości dr Robertowi Domżałowi, dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- Dzisiejszy dzień to bardzo ważna karta w historii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jesteśmy na drodze do wzniesienia nowego, ogromnie ważnego oddziału, w którym zaprezentujemy najważniejsze, gromadzone przez dziesięciolecia eksponaty ukazujące morską historię Polski/ Jesteśmy dumni, że oddział ten powstaje w mieście Łeba, z którego okolic część eksponatów archeologicznych pochodzi. Mamy nadzieję, że muzeum stanie się wkrótce nową wizytówką miasta. Nie byłoby to możliwe bez życzliwości i wsparcia pana premiera prof. Piotra Glińskiego i rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Nie tylko udało się w 2020 r. rozpocząć budowę, ale niedawno otrzymaliśmy promesę na kolejne dwa lata, która zapewni sprawy proces inwestycyjny aż do ukończenia tej wspaniałej budowli.

Architektura budynku to jednorodna bryła o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych, która będzie otwarta na łebską promenadę i kanał portowy. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady, pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm.

- Kiedy w 2016 r. wygraliśmy konkurs architektoniczny wielkie było nasze szczęście. Strzeliły korki szampanów. (...) Moim zdaniem jesteśmy już na końcowym odcinku. Zostało nam dwa lata, więc można powiedzieć "z górki". To będzie bardzo intensywny czas. Najważniejsze, żeby nie zrezygnować

- powiedziała Katarzyna Głażewska, główny architekt.

W projekcie przewidziano zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu, co pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie obiektu na tradycyjną energię.

Narodowe Muzeum Morskie zdecydowało się na wmurowanie kamienia węgielnego na zaawansowanym etapie budowy ze względu na dotychczasowe obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią SARS-CoV-2, które uniemożliwiały w wystarczający sposób fetowanie wydarzenia.

Całkowity przewidywany koszt inwestycji wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych i jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowany ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łeba. Wicepremier Piotr Gliński na wmurowaniu kamienia węgielnego pod niezwykłe muzeum - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto