MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwone oczy mogą być objawem choroby. O czym mogą świadczyć zaczerwienione oczy i jak pozbyć się tego problemu? Wypróbuj domowe sposoby

Beata Bączkiewicz
Czerwone oczy najczęściej są wynikiem zmęczenia i niewyspania.
Czerwone oczy najczęściej są wynikiem zmęczenia i niewyspania. Tunatura/GettyImages
Czerwone oczy zwykle pojawiają się na skutek zmęczenia lub zbyt małej ilości snu. Ale zaczerwienie gałek ocznych może być również konsekwencją podrażnienia oczu dymem papierosowym czy wodą chlorowaną. Zdarza się także, że zaczerwienione oczy mogą być objawem może znacznie poważniejszych dolegliwości. Zobacz, co najczęściej jest powodem pojawienia czerwonych oczu.

Spis treści

Czerwone oczy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w obrębie narządu wzroku. Przypadłość ta może mieć różne przyczyny. Większość z nich nie jest poważna i można poradzić sobie z nimi w domu. Należy jednak pamiętać, że jeśli zaczerwienienie oka przedłuża się lub występują dodatkowe objawy, należy udać się do lekarza.

Najczęstsze przyczyny czerwonych oczu

Czerwone oczy często występują na skutek niewyspania się lub zmęczenia – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, spędzanie dużej ilości czasu przed urządzeniami takimi jak komputer czy telewizor, nierzadko przy złym oświetleniu sprzyjają powstawaniu tej dolegliwości.

Przekrwienie może być też wynikiem podrażnienia oczu, na przykład chlorowaną wodą na basenie, dymem papierosowym lub czynnikami pogodowymi, takimi jak ostre światło słoneczne. W przypadku dorosłych przyczyną może być także spożycie alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych (np. marihuany).

Powodem zaczerwienienia oczu mogą być również mechaniczne urazy gałki ocznej: otarcie, uderzenie czy obecność w oku ciała obcego. Przekrwienie czasem pojawia się także wskutek złego doboru lub zbyt długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych.

Czasem przyczyną zaczerwienienia okazuje się uraz chemiczny – przedostanie się do oka drażniącej substancji, na przykład środków czyszczących. Powodem mogą być też choroby powiek, takie jak jej podwinięcie, nieprawidłowy wzrost rzęs czy jęczmień.

Skrajnym przypadkiem przekrwienia oka jest wylew podspojówkowy, któremu często towarzyszy uniesienie spojówki. Wygląda on groźnie, ale nie stanowi zagrożenia. Krew na białku oka może pojawić się po drobnych urazach lub samoistnie, na przykład u osób borykających się ze skokami ciśnienia czy cukrzycą.

Zaczerwienienie oczu może świadczyć również o rozwijaniu się stanu zapalnego w obrębie narządu wzroku. Zwykle towarzyszą mu takie objawy jak:

 • łzawienie,
 • świąd,
 • pieczenie,
 • poczucie obecności piasku pod powiekami,
 • uczucie dyskomfortu,
 • wydzielina z oka.

Stanem zapalnym mogą być dotknięte różne części oka: spojówka, rogówka, twardówka czy nawet oczodół. Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia oczu: zakaźne (wywołane bakteriami, wirusami, grzybami) i niezakaźne (np. alergiczne czy przy zespole suchego oka).

Istnieje prosty sposób na rozróżnienie alergii od infekcji bakteryjnej lub innej rozwijającej się na skutek działania drobnoustrojów. W przypadku alergii bardziej dokuczliwe są swędzenie i pieczenie oczu. Mogą jej także towarzyszyć inne objawy, takie jak katar. O zespole suchego oka może natomiast świadczyć pieczenie oczu.

Czerwone oczy jako objaw poważniejszych schorzeń

Czerwone oczy mogą jednak świadczyć także o poważniejszych chorobach narządu wzroku. W przypadku stanu zapalnego i alergii najczęściej nie występują takie objawy dodatkowe jak zaburzenia widzenia i ból, które pojawiają się w przypadku groźniejszych schorzeń. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza.

Choroby, w wyniku których może występować zaczerwienienie oczu to m.in. guzy spojówki, zespół nawracających ubytków nabłonka rogówki czy zamknięcie kąta przesączania. To ostatnie schorzenie wynika z gwałtownego skoku ciśnienia w gałce ocznej i jest niezwykle groźne. Zaczerwienieniu oczu zwykle towarzyszą wtedy:

 • zaburzenia widzenia,
 • silny ból,
 • nudności i wymioty

Czerwone oczy mogą być też objawem jaskry. Dodatkowymi symptomami świadczącymi o tej chorobie są: silny ból oka i głowy oraz tęczowe „halo”, czyli poświata przy patrzeniu na źródło światła.

Czerwone oczy – rodzaje zaczerwienienia

Czerwone oczy mogą także występować w różnych rodzajach przekrwienia. Przekrwienie oczu o podłożu spojówkowym (powierzchowne) ma postać rozszerzonych naczyń o wyraźnym przebiegu i świadczyć może o stanie zapalnym na powierzchni gałki ocznej. Najbardziej zaczerwieniona jest wtedy obwodowa część worka spojówkowego.

Istnieje również przekrwienie rzęskowe (tzw. głębokie). Rozszerzeniu ulegają wtedy naczynia krwionośne w twardówce. Jest ono charakterystyczne dla zamknięcia kąta przesączania i zapalenia rogówki. Ma ono jednolite, sinoczerwone zabarwienie i występuje wokół rogówki jako obwódka. Może świadczyć o procesie zapalnym, który toczy się wewnątrz gałki ocznej. Zaczerwienienie może mieć również charakter mieszany i występować zarówno powierzchownie, jak i głęboko.

Czerwone oczy u dzieci. Najczęstsze przyczyny

Czerwone oczy u dziecka najczęściej pojawiają się w wyniku zapalenia spojówek. Dzieje się tak ze względu na niedojrzałość kanalików łzowych i częste pocieranie oczu rękoma. Nie jest ono groźne, jednak w przypadku dzieci warto od razu udać się do lekarza.

Przypadłość ta może być objawem infekcji, takiej jak przeziębienie czy zapalenie zatok. Należy też zwrócić uwagę na to, czy zaczerwienienie oczu nie jest objawem alergii, która może wystąpić na przykład na skutek zmiany środków czystości lub kosmetyków, takich jak szampon czy proszek do prania. Dzieci są szczególnie wrażliwe na tego typu alergeny.

Jak poradzić sobie z problemem czerwonych oczu?

Czerwone oczy to problem, z którym można poradzić sobie domowymi sposobami, o ile nie są objawem poważniejszej choroby. Warto pamiętać o systematycznym robieniu przerw podczas pracy przy komputerze lub oglądania telewizji i o odpowiednim oświetleniu. Dobrą praktyką jest przymykanie oczu na kilka minut.

Niezawodne może się okazać stosowanie kropli do oczu, na przykład niwelujących zaczerwienienie lub nawilżających, najlepiej bez zawartości środków konserwujących, które mogłyby działać podrażniająco.

Jeśli do oka dostało się ciało obce i to ono jest przyczyną zaczerwienienia, warto spróbować przepłukać oko solą fizjologiczną. Jest to lepszy sposób niż popularny rumianek, który ma działanie łagodzące, ale także wysusza spojówki.

Dobrym sposobem, szczególnie w przypadku zapalenia spojówek, jest przemywanie oczu gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem ze świetlika. W przypadku dzieci można również delikatnie masować miejsce pod okiem kolistymi ruchami, aby udrożnić kanał łzowy. Jeśli przyczyną jest alergia, należy unikać czynników, które wywołały zaczerwienienie oczu.

Wylew podspojówkowy też można spróbować leczyć za pomocą leków, które są dostępne w aptekach bez recepty. Są to na przykład pochodne rutyny o działaniu uszczelniającym naczynia. Samoistne wchłonięcie krwi może trwać do kilku tygodni.

Jeśli przyczyną podrażnienia oczu jest stosowanie soczewek kontaktowych, należy zrezygnować z nich, póki problem jest obecny, a później zmienić je na inne po konsultacji z optykiem. Z wizytą u lekarza nie można zwlekać, jeśli mamy podejrzenie, że czerwone oczy to objaw poważniejszej choroby lub towarzyszą mu inne symptomy, takie jak:

 • Pogorszenie lub utrata widzenia.
 • Światłowstręt (nadwrażliwość na światło).
 • Podwójne lub nieostre widzenie.
 • Ból oka wraz z bólem głowy.
 • Wytrzeszcz oczu.

Również w przypadku chemicznych lub mechanicznych urazów niezbędna jest konsultacja specjalisty. W skrajnych przypadkach, takich jak obecność ciała obcego, którego nie udało się wypłukać, konieczna może się okazać nawet wizyta na SOR-ze.

Okulista przeprowadzi wywiad i badanie, podczas którego może sprawdzić ostrość widzenia, ruchomość gałek ocznych, gładkość ich powierzchni oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe. Działania te pozwolą na rozpoznanie przyczyny zaczerwienienia oczu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak zapobiegać czerwonym oczom?

Czerwone oczy to nie tylko problem estetyczny, ale też dolegliwość sprawiająca dyskomfort. Warto zatem stosować się do kilku wskazówek, aby jej zapobiec. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby myć ręce przed każdym dotknięciem okolicy oczu.
Trzeba również dbać o to, aby nikt oprócz nas nie korzystał z naszych przyborów do makijażu, ręcznika czy kropli.

Ważny jest też odpoczynek i odpowiednie nawilżanie oczu. Zaczerwienienie to częsta dolegliwość oczu, która może mieć łagodny przebieg i z którą można sobie poradzić domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że jeśli problem ten przedłuża się lub występują inne objawy, trzeba udać się do lekarza. Zaniedbanie tego stanu może skutkować uszkodzeniem gałek ocznych, pogorszeniem, a nawet utratą wzroku.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czerwone oczy mogą być objawem choroby. O czym mogą świadczyć zaczerwienione oczy i jak pozbyć się tego problemu? Wypróbuj domowe sposoby - Strona Zdrowia

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto