MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Borowik amerykański pojawił się w polskich lasach. Sprawdź, jak wygląda złotoborowik wysmukły i gdzie można go znaleźć

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Borowik amerykański, a właściwie złotoborowik wysmukły, to grzyb, który stosunkowo niedawno zagościł w polskich lasach. Jest ceniony przez grzybiarzy, choć bywa nazywany „grzybem dla leniwych”, bo często występuje w dużych skupiskach i łatwo się go zbiera. Piszemy, jak wygląda borowik amerykański i gdzie go szukać oraz kiedy jest wysyp tych grzybów. Wyjaśniamy też, czy jest jadalny oraz z jakimi grzybami można go pomylić.

Spis treści

Borowik amerykański, czyli złotoborowik wysmukły

Tak zwany borowik amerykański rośnie w polskich lasach dopiero od kilkunastu lat. Trafił do nich z Ameryki Północnej, ale za pośrednictwem Łotwy i Litwy, gdzie jego obecność odnotowano wcześniej niż u nas.

Borowiki amerykańskie można spotkać latem i jesienią. Jedną z charakterystycznych cech tych grzybów jest długi trzon z wyraźnymi bruzdami.licencja
Borowiki amerykańskie można spotkać latem i jesienią. Jedną z charakterystycznych cech tych grzybów jest długi trzon z wyraźnymi bruzdami.
licencjaSvencapoeira/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0

Początkowo był znany właśnie jako borowik amerykański i w potocznym użyciu ta nazwa przylgnęła do niego. Natomiast oficjalnie był przez pewien czas nazywany złotakiem wysmukłym, ale w 2021 r. Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa grzybów przyjęła inną nazwę, czyli złotoborowik wysmukły (Aureoboletus projectellus), która aktualnie obowiązuje.

Jak wygląda borowik amerykański?

Złotoborowik wysmukły to bardzo ładny grzyb. Należy do rodziny borowikowatych i tak jak jego kuzyni na spodzie kapelusza ma rurki. Są one intensywnie żółte lub żółtozielonkawe. Sam kapelusz jest wypukły, ciemnobrązowy, szczególnie u młodych grzybów, natomiast u starszych może być jaśniejszy. Bardzo charakterystyczny jest trzon – stosunkowo długi i smukły, żółty, pokryty wyraźnymi, pionowymi bruzdami.

Czy borowik amerykański jest jadalny?

Złotoborowik wysmukły to grzyb jadalny, opisywany jako smaczny (choć niektórzy grzybiarza określają jego smak jako mniej wyrazisty niż rodzimych borowików i podgrzybków). Można go przyrządzać na różne sposoby – gotować, smażyć, suszyć, marynować.

Gdzie rośnie borowik amerykański?

Złotoborowik wysmukły rośnie w lasach iglastych, przede wszystkim wśród sosen (jego grzybnia tworzy związek, tzw. mikoryzę z korzeniami właśnie tych drzew). Często występuje wśród wrzosów, ale nie jest to regułą. Właśnie od tych „miejscówek” pochodzą też potoczne nazwy tego grzyba, czyli borowik sosnowy oraz borowik wrzosowy.

Ten grzyb rośnie tylko w niektórych regionach Polski, ale jego zasięg z roku na rok powiększa się. Początkowo występował tylko na północy oraz na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Jednak pojawia się także na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Podlasiu oraz w rejonie Gór Świętokrzyskich, choć na razie są to pojedyncze doniesienia. W 2023 r. pojawiły się też pierwsze doniesienia o zbiorach na Śląsku.

Borowiki amerykańskie często rosną w dużych skupiskach, dlatego bywają nazywane „grzybami dla leniwych”. Znalezienie jednej miejscówki może gwarantować udane zbiory.

Kiedy jest wysyp borowików amerykańskich?

Złotoborowiki rosną latem i jesienią. Najczęściej pojawiają się w sierpniu i wrześniu, jednak ponieważ to nowy gatunek i nie wszystko wiadomo o tym, jak zachowuje się w polskich warunkach, warto rozglądać się za nim również w październiku oraz na początku sezonu.

Z jakimi grzybami można pomylić borowiki amerykańskie?

Te grzyby wyglądają dość charakterystycznie i większość pomyłek jest niegroźnych. Ogólną budową i proporcjami przypominają koźlarze, jednak różnią się od nich kolorami. Poza tym to również smaczne i wartościowe grzyby. Można je pomylić również z niektórymi podgrzybkami oraz innymi borowikami, np. usiatkowanymi. Ta pomyłka również nam nie zaszkodzi. Natomiast trzeba uważać na goryczaki żółciowe, które jednak są najczęściej bardziej krępe, mają też różowawe zabarwienie (szczególnie rurki) i ciemną siatkę na trzonie. Nie są one trujące, ale niejadalne, bo mają bardzo gorzki smak. Dowiedz się więcej: jaki grzyb nazywa się szatanem i jak go rozpoznać.

Uwaga: powyższe opisy mają charakter orientacyjny i nie mogą służyć jako podstawa identyfikacji grzybów.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Borowik amerykański pojawił się w polskich lasach. Sprawdź, jak wygląda złotoborowik wysmukły i gdzie można go znaleźć - RegioDom.pl

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto