Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnia Zdrowia Psychicznego w nowym miejscu w Lęborku oficjalnie otwarta

Marcin Kapela
Marcin Kapela
To było oficjalne otwarcie Poradni Zdrowia Psychicznego z Punktem Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym w budynku przy ul. Żeromskiego 9/10
To było oficjalne otwarcie Poradni Zdrowia Psychicznego z Punktem Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym w budynku przy ul. Żeromskiego 9/10 Marcin Kapela
Wprawdzie pacjenci przyjmowani są już od początku lutego br., ale to dziś nastąpiło uroczyste otwarcie Poradni Zdrowia Psychicznego z Punktem Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym w budynku przy ul. Żeromskiego 9/10. To komórka Centrum Zdrowia Psychicznego utworzona w ramach programu pilotażowego reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Co ważne, po pomoc udzielaną w systemie całodobowym mogą zwrócić się osoby w kryzysie psychicznym, osoby w okresie zaostrzenia przewlekłej choroby psychicznej, jak również osoby z ich bliskiego otoczenia. Kontakt z pracownikami centrum odbywa się bez skierowania oraz bez zapisywania na wizytę.

OFICJALNE OTWARCIE W NOWYM MIEJSCU

We wtorek 21 marca została uroczyście otwarta Poradnia Zdrowia Psychicznego z Punktem Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym w budynku przy ul. Żeromskiego 9/10 w Lęborku. W poradni pacjenci przyjmowani są już od 1 lutego. Poradnia powstała w ramach pilotażowego reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w oparciu o organizację centrów zdrowia psychicznego. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku, po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń objętych umową refundacyjną, przystąpił do realizacji tego programu.

- W tej reformie pokładamy ogromne nadzieje licząc nie tylko na poprawę zdrowotności, ale na przywrócenie pacjentów do życia społecznego w różnych formach

- podkreśliła Marta Frankowska, dyrektor szpitala.

DLA DOBRA PACJENTÓW WYPROWADZIĆ OPIEKĘ POZA TEREN SZPITALA

Dyrektor szpitala przypomniała rozmowę w Warszawie, podczas której usłyszała, że warto byłoby część działalności z zakresu opieki psychiatrycznej wyprowadzić z działki szpitala.

- To w szczególny sposób sprzyja dostępności do świadczeń, jeśli pacjenci obawiają się przyjść ze swoim problemem do miejsca, które w tradycyjny sposób związane jest ze szpitalnictwem. To zachęca, ośmiela, pozwoli łatwiej przyjść do takiego miejsca i zgłosić swój problem

- mówiła dyrektor szpitala.

Starostwo Powiatowe w Lęborku, na wniosek Dyrekcji SPS ZOZ, udostępniło budynek przy ul. Żeromskiego 9/10. Starosta lęborski Alicja Zajączkowska podkreśliła determinację dyrektor szpitala w utworzeniu Centrum Zdrowia Psychicznego.

- Staraliśmy się dotrzeć do decydentów, żeby w Lęborku powstało takie centrum, za co bardzo dziękuję.

JUŻ DZIESIĄTKI PACJENTÓW

Od początku lutego do poradni zgłosiło się już kilkadziesiąt osób z mniejszymi lub większymi problemami natury psychicznej.

- Znakomita większość tych osób została włączona do systemu opieki. Większość zadań jest jeszcze przed nami, jak budowanie świadomości społecznej dotyczącej problematyki zdrowia psychicznego, empatii społecznej, ale też doskonalenie samej działalności medycznej

- podsumowała Marta Frankowska, dyrektor szpitala w Lęborku.

Odziałem Psychiatrycznym kieruje dr Magdalena Olszewska - Szreder.

- To dobrze, że zgłaszają się nie tylko osoby chore psychicznie, ale też będące w kryzysie, kiedy trzeba szybko działać i przywracać ich do normalnego funkcjonowania.

Mimo, że umowa z NFZ jest na przyjmowanie osób dorosłych, to do centrum zgłaszają się osoby niepełnoletnie.

- Mamy poradnie dla dzieci i młodzieży, choć na razie tylko z pomocą psychologiczną z powodu braku psychiatry dla dzieci i młodzieży. Liczymy, że uda się to zmienić i będzie możliwość objąć pomocą wszystkich.

Póki co działalność centrum dedykowana jest osobom dorosłym powyżej 18 roku życia.

- Po pomoc zgłaszają się zarówno osoby, które dopiero wchodzą w dorosłe życie, są przed maturą, kończą szkoły i muszą podejmować ważne decyzje życiowe, przez osoby aktywne zawodowo, które mają w pracy dużo stresu, na utrzymaniu rodziny, po osoby starsze, także ich rodziny, co nam pomaga im pomagać. Lekarze z komórki środowiskowej poradni jadą do pacjenta i pomagają na miejscu, stawiając wstępną diagnozę. Czasami to wystarcza, ale też pacjent może być skierowany do szpitala. Choroby są sprawiedliwe i dotykają młodych i starszych, biednych i bogatych. Przekrój wiekowy mamy dosyć podobny

- wyjaśnia lekarz kierujący oddziałem.

MOŻNA WEJŚĆ Z ULICY

Po pomoc w poradni można wejść z ulicy, bez tego odium, że idzie do psychiatry.

- Przyjmowany jest najpierw w punkcie konsultacyjnym, gdzie spotka się z ciepłym przyjęciem i wysłuchaniem, a potem przekierowaniem według potrzeb. Czasami pomoc przyniesie już jedna wizyta

- mówi lekarz kierujący oddziałem.

W centrum działa już prężny młody zespół, ale jest jeszcze potrzeba zatrudnienia następnych lekarzy psychiatrów.

- Czekamy już na nowego młodego lekarza. Jest u nas dobra atmosfera do pracy

- zachęca ordynator oddziału.

W oficjalnym otwarciu wzięli także udział:**Alicja Zajączkowska - starosta lęborska, Edmund Głombiewski - wicestarosta lęborski, Mirosław Tandek - przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Marian Borek i Witold Krużycki - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Ryszard Wenta - członek Zarządu Powiatu, Elżbieta Godderis - radna rady Powiatu Lęborskiego, Marta Frankowska - dyrektor szpitala, Adam Hoffmann** - zastępca dyrektora szpitala ds. finansowych.

Nie stygmatyzować, ale przywrócić do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie

Nadrzędnym celem terapii w zreformowanym modelu opieki jest przywrócenie osoby chorej psychicznie lub doznającej kryzysu psychicznego do aktywnego funkcjonowania społecznego w zróżnicowanych rolach w środowiskach: rodzinnym, zawodowym, towarzyskim oraz w aktywnościach związanych ze spędzaniem wolnego czasu.

Jak informują władze szpitala, wiodącą ideą reformy jest stopniowe odejście od tzw. azylowego modelu opieki, w którym pacjent cierpiący z powodu choroby psychicznej trafia pod opiekę zespołu terapeutycznego wyłącznie w okresach znacznego nasilenia objawów, często z koniecznością hospitalizacji, pozostając bez opieki i wsparcia w okresach częściowego, czasowego złagodzenia objawów. Taki model organizacyjny udzielania świadczeń w znacznym stopniu ograniczał możliwość asymilacji społecznej pacjentów i przyczyniał się do budowania barier oraz stygmatyzacji społecznej.

Cztery segmenty opieki

Centrum zdrowia psychicznego działa w oparciu o cztery podstawowe segmenty:

  • opiekę stacjonarną w warunkach szpitalnych
  • opiekę ambulatoryjną w ramach poradni zdrowia psychicznego z punktem zgłoszeniowo - koordynacyjnym
  • opiekę oddziału dziennego
  • opiekę zespołu leczenia środowiskowego

Po pomoc bez skierowania i bez zapisywania na wizytę

Po pomoc udzielaną w systemie całodobowym mogą zwrócić się osoby w kryzysie psychicznym, bądź w okresie zaostrzenia przewlekłej choroby psychicznej, jak również osoby z ich bliskiego otoczenia.

Zainicjowanie kontaktu z pracownikami centrum zdrowia psychicznego odbywa się bez skierowania oraz bez zapisywania na wizytę. W celu nawiązania kontaktu należy zgłosić się do funkcjonującego przy poradni zdrowia psychicznego punktu zgłoszeniowo - koordynacyjnego.

Pracownik punktu, po wstępnej analizie sygnalizowanego problemu zdrowotnego:

  • udzieli informacji o możliwościach uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach centrum,
  • przeprowadzi wstępną diagnostykę z oceną potrzeb zdrowotnych,
  • wstępnie zaproponuje plan leczenia z uzgodnieniem terminu przyjęcia lub wizyty oraz wskazaniem właściwego miejsca udzielenia świadczenia

Po wstępnej diagnostyce opieka nad pacjentem przekazywana jest do odpowiedniego obszaru - zgodnie z indywidualnymi wskazaniami. W lęborskim Centrum Zdrowia Psychicznego zostały uruchomione dwa Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne, do których można zgłosić się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Pomoc udzielana w warunkach centrum zdrowia psychicznego może obejmować:

  • wizyty w poradni
  • pobyt w oddziale dziennym lub całodobowym
  • wsparcie zespołu leczenia środowiskowego realizującego świadczenia w miejscu zamieszkania chorego z możliwością terapeutycznej interwencji środowiskowej

Pacjent może korzystać z dostosowanych do indywidualnej potrzeby form leczenia farmakologicznego, psychoterapii oraz terapii zajęciowej. Jak zapewniają władze szpitala, indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści w dziedzinie psychiatrii oraz psychologii z udziałem asystentów zdrowienia.

Gdzie po pomoc

Starostwo Powiatowe w Lęborku, na wniosek Dyrekcji SPS ZOZ, udostępniło budynek przy ul. Żeromskiego 9/10. To ma się przyczynić do usuwania bariery przekroczenia progu systemu opieki psychiatrycznej oraz właściwej promocji zdrowia psychicznego przez stworzenie dodatkowej przestrzeni w warunkach pozaszpitalnych.

W skład Centrum Zdrowia Psychicznego przy SPS ZOZ wchodzą następujące komórki organizacyjne:

  • dwie Poradnie Zdrowia Psychicznego z Punktami Zgłoszeniowo - Koordynacyjnymi:

- w budynku Poradni Specjalistycznych przy ul. Węgrzynowicza 13
- w budynku Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Żeromskiego 9/10

  • Oddział Dzienny Psychiatryczny,
  • Zespół Leczenia Środowiskowego (domowego),
  • całodobowy Oddział Psychiatryczny z Psychiatryczną Izbą Przyjęć

Wszystkie formy pomocy udzielane w ramach zintegrowanej współpracy całego Zespołu Terapeutycznego CZP zabezpieczają ciągłość dostępności do świadczeń w realizowanych obszarach opieki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poradnia Zdrowia Psychicznego w nowym miejscu w Lęborku oficjalnie otwarta - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto